Бортовий комп’ютер або просто бортовик – невеликий, але дуже корисний автомобільний пристрій, який зчитує всю інформацію про стан машини і видає її на дисплей водієві. Зокрема, він показує:
- Кількість і витрату палива з точністю до літра;
- Частоту обертів і температуру двигуна;
- Статистику по відстані і швидкості;
- Напругу електросистеми;
- Температуру повітря та інші параметри.
Він покаже, скільки палива витрачається в різних режимах їзди, в холодному стані або при обгоні. Наочно продемонструє, як краще і вигідніше їхати до повного прогріву. Допоможе оцінити середню і миттєву витрату бензину та точно спланувати маршрут поїздки з урахуванням залишків пального і того, наскільки його вистачить.
Бортовий комп’ютер аналізує стан всіх автомобільних систем і миттєво повідомляє про потенційні проблеми. Це запорука не тільки комфортної їзди, а й безпеки на дорозі. А нові моделі пропонують куди більш широкий функціонал з додатковими опціями. Наприклад, для розрахунку оптимальної швидкості на різних ділянках шляху.
Всю інформацію можна зібрати окремо з різних датчиків. Але це набагато довше і незручно робити на ходу. Бортовий комп’ютер зробить все самостійно, а його свідчення точніші. Заодно він автоматично коригує інформацію після заміни або ремонту різних комплектуючих. Саме тому бортовий комп’ютер актуальний в будь-якому автомобілі, незалежно від марки, моделі та року випуску.
Які бувають бортові комп’ютери?
Є два основних види бортових комп’ютерів:
- Модельні адаптовані під певні моделі автомобілів. Вони враховують всі їх конструктивні особливості та робочі протоколи. Таке пристрій краще виглядає в штатному гнізді.
- Універсальні або мультисистемні працюють з різними машинам і різними двигунами. Зазвичай їх простіше знайти, і вони дешевші.
Найпростіші моделі оснащені 3 чи 4-розрядним цифровим дисплеєм. Новіші – сучасним рідкокристалічним. При виборі обов’язково з’ясуйте, які саме бортові комп’ютери підходять під вашу машину.
Використання бортового комп’ютера
Новий бортовий комп’ютер насамперед потрібно налаштувати під себе і своє авто. Для цього є спеціальний роз’єм – діагностична колодка. Для деяких моделей може знадобитися перехідник. Зазвичай він відразу є в базовій комплектації. Або ж ознайомтеся з інструкцією, як підключити діагностичну лінію безпосередньо.
Зчитування показань почнеться відразу після того, як ви включите запалювання. Всі дані почнуть надходити на блок управління. В налаштуваннях можна вибрати інсталяційний або призначений для користувача режим, автоматичне або ручне управління. При ручному налаштуванні статистику витрати палива доведеться вести самостійно, і вже на основі введених вами даних бортовий комп’ютер зробить всі розрахунки.
Там же в налаштуваннях можна вибрати, які дані відображати на дисплеї. Їх набір залежить від конкретного пристрою. Заодно можете виставити зручну яскравість, час та інші нюанси. У деяких моделях налаштовується спосіб перемикання інформації на екрані і скидання параметрів.
А якщо ви не хочете турбуватися щодо оснащення автомобіля, звертайтеся до нас. У великому автопарку «Укр-Прокату» у Києві знайдуться моделі і комплектації на всі випадки життя!