close menu

Огляд визначних пам’яток – один з найважливіших етапів приїзду в будь-яке нове місто. У Харкові він починається з місцевої площі Свободи.

Чим вона так особлива? Ось кілька фактів про неї:

 – Харківська площа Свободи – найбільша в Україні, шоста в Європі і дванадцята в світі. Її площа – неповних 12 гектарів, а різниця висот – понад 11 метрів.

 – Під нею знаходяться відразу дві станції метро: Держпром і Університет.

 – На площу виходить Держпром, Харківський національний університет ім. Каразіна, північний корпус університету і колишня академія ім. Говорова, готель Харків, будівля обладміністрації, ветеринарний інститут і новий Палац піонерів.

 – На площі встановлені пам’ятники і монументи. Частина з них перенесені або усунуті, деякі – збереглися. Це пам’ятник В. Н. Каразіну, бюст губернатору Юхиму Щербиніну, пам’ятник студентам-студбатівцям, пам’ятники Д.І.Багалію, А.М.Ляпунову і трьом нобелівським лауреатам: Льву Ландау, Іллі Мечникову та Саймону Кузнецю.

 – Візуально і конструктивно вона виконана у вигляді хімічної колби. Прямокутна частина виходить до Сумської вулиці, а кругла – до проспекту Науки. Діаметр кола – 350 метрів.

 – З 1920-1930-х до 1991-го року вона носила назву площа Дзержинського. В період німецької окупації – площа Німецькій армії і площа Лейбштандарту СС.

 – У 19-му столітті на місці майбутньої гігантської площі знаходилися будівлі Університету: навчальні корпуси, лабораторії, склади. Навколо – пустирі і яри, включаючи яр, засипаний тільки в 1930-х роках. Пізніше з’явився сквер і невелика площа у Ветеринарного інституту.

 – Попередній план проекту розробив архітектор В.К.Троценко в 1924-му році. У побуті цей район називали Задержпром. Планувалося, що квартали будуть оформлені у вигляді концентричних кілець, які розділені радіальними вулицями.

 – Деякі з вулиць за планом так і не пробили. Частково їх замінили алеями, як наприклад по саду Шевченка. Щось і зовсім випало з проекту.

 – Через рік за проектом Ф. Е. Дзержинського почалася робота над Будинком Держпрому, для якого відвели відразу кілька кварталів. Саме з цього почалося предметне формування нового району. Держпром остаточно визначив обриси і кордони площі.

 – Суперечки про форму і кордони велися аж до 30-х років. З’явилася навіть ідея зробити дві площі і розділити їх монументальною будівлею між садом Шевченка і готелем Інтернаціонал. Від ідеї відмовилися, але не повністю. У 60-х роках площі все-таки розділили пам’ятником Леніна. Тепер його замінює пам’ятний хрест.

 – На площі часто проводяться різні заходи і виставки. Наприклад, виставки військової техніки, продукції харківського виробництва, тощо. Тут влаштовуються концерти, ярмарки, святкові демонстрації. При необхідності, зводяться тимчасові сцени, павільйони і трибуни.

 – До Нового року споруджують льодове місто або інші розваги. Різні інсталяції або тематичні локації облаштовують і в інші пори року. Тимчасові споруди існують до декількох місяців. Розміри та місткість площі Свободи дозволяють легко розмістити все необхідне.

 – У своїх творах харківську площу згадував Олесь Гончар, Ярослав Голованов, Анатолій Рибаков та інші діячі мистецтва.

А щоб подорожувати і відпочивати з усіма зручностями, компанія «Укр-Прокат» пропонує прокат авто в Харкові. У нас – великий автопарк, вигідні умови і доступні ціни, щоб кожен міг підібрати варіант для себе.


2 людей
переглядають цей автомобіль