close menu

Харківський ботанічний сад примітний не тільки в рідному місті, а й у всій Україні. Це найстаріший ботанічний сад в країні, і його історія почалася в 1804 році, одночасно з історією Харківського університету.

Перша колекція базувалася на маленькій ділянці, прямо на території університету. І з тих пір Ботанічний сад активно розширювали і розвивали усіма силами. Спочатку колекція поповнювалася завдяки обміну з іншими ботанічними садами і садівниками-аматорами. Більшість документів до сих пір збереглися в архівах.

Від князя Потоцького сад отримав в подарунок понад 50 молодих акацій і 150 плодових дерев. Він активно допомагав розвитку проекту, так як захоплювався рослинами. Завдяки його сприянню була побудована огорожа з кам’яними воротами, вириті колодязі для видобутку води і розпочато створення кам’яної оранжереї та теплиці для екзотичних сортів.

На жаль, у воєнний час багато рослин довелося вивезти з Харкова. Частину колекції досі не вдалося відновити. Однак навіть в ті непрості часи уряд виділяв ресурси на збереження тепла і енергії, щоб рідкісні види не зникали та не замерзали. Хоча їх доводилося ущільнювати та пересаджувати, практично все вдалося зберегти. І зараз насолодитися красою незвичайної флори можуть всі харків’яни та гості міста.

Харківський ботанічний сад сьогодні

Загальна територія Харківського ботанічного саду складає близько 42 га. Його було істотно розширено в 1998 році. До «Старого майданчику» приєдналася нова територія на схилі Саржиного яру.

Один з основних напрямків роботи – вивчення зникаючих і рідкісних рослин. У колекції є справжні релікти, вимираючі види і екзоти. Всього – понад 7 тисяч видів. Близько 100 з них занесені в червону книгу, а ще 20 – до Червоного списку Європи. Деяких тропічних і гірських екзотів можна зустріти лише в кількох країнах по всьому світу. Біотехнологічний відділ ретельно займається питаннями захисту рослин.

Окрема гордість – колекція лікарських трав. Їх в саду близько 500 видів. Цікава буде і колекція гербарію, в яку входять понад 36 тисяч зразків.

Як дістатися до Ботанічного саду?

Знаходиться Харківський ботанічний сад в самому центрі міста, за адресою вул. Клочківська, 52. Провідати його цікаво в будь-яку пору року:

  • Взимку відкриті розкішні оранжереї з тропічними експозиціями;
  • Навесні цвіте ароматна магнолія;
  • Влітку так і манить прохолода і тінь дерев біля ставка;
  • Золоте листя восени виглядає по-справжньому чарівно.

Територією регулярно проводяться групові екскурсії. Можна приєднатися до неї в певні години або замовити заздалегідь. А під час прогулянки крім нових вражень і яскравих фотографій можна придбати насіння та живці трав’янистих і деревних рослин, отримати рекомендації по догляду та навіть консультації в питаннях ландшафтного дизайну.

Вирішили звернути в Ботанічний сад по шляху? Приїхали у справах і просто проїжджаєте повз? Або плануєте повноцінну екскурсійну програму по Харкову? Для вашої зручності компанія «Укр-Прокат» пропонує автомобілі в оренду в Харкові. У нашому автопарку ви знайдете моделі на будь-який смак, під будь-які завдання і під свій бюджет!






3 людей
переглядають цей автомобіль