close menu

Будинки на колесах – дивовижний винахід людства. У будь-який момент можна зірватися і поїхати, куди очі дивляться, не турбуючись про нічліг. Звичайна машина тут недостатньо хороша – в ній не проведеш ніч з комфортом, не приготуєш їжу, не розслабишся після довгої дороги. А ось з будинками на колесах все в точності навпаки. Хочемо поділитися 5 цікавими фактами про це чудове явище.

1. Перший будинок на колесах був побудований ще в 1880 році

Його творці – компанія Bristol Carriage, а отримав химерну дивину доктор Вільям Гордон Стабелс, якого ви можете знати як відомого письменника-фантаста. Будинок з ім’ям «Мандрівник» створювався за спеціальним замовленням. Стабелс подорожував в своєму новому притулку по всій Великобританії, про що згадував у своїх творах. Практично 25 років це був єдиний будинок на колесах в світі. Але з часом і з розвитком автомобільної промисловості з’являлися все нові варіанти.

2. Вже на початку 20 століття з’явилося багато оригінальних ідей

На початку 1900-х в журналах для автомобілістів почали з’являтися фото з цілими сім’ями на тлі пересувних будинків. Багато з них створювалися на базі популярного тоді Ford T. Цікавою була задумка компанії Zaglemeyer з висувним спальним місцем, що допомогло збільшити кількість корисної площі. Вартість пересувного будинку компанії Lamsteed Kampkar в 1915 році досягла 535 доларів. У 1923 з’явилася перша серійна модель – будинок Nomad із задніми східцями і димоходом. Незабаром будинки навчилися оснащувати навіть санвузлом. Пізніше з’явилася модель Ford TT зі збільшеними габаритами і вантажопідйомністю – і кількість варіантів зросла на очах. Автомобілі Ford TT випускали 10 років, до 1927 – це повноцінна вантажівка на базі легкового авто. А що ще потрібно для будинку на колесах?

3. Популярність будинків на колесах злетіла після Другої світової війни

Пересувне житло стало справжнім трендом. Компанія Flxible швидко перехопила ініціативу, і випустила цілу серію моделей під назвою Land Cruiser. Вони були настільки масштабні, що сучасні «крузери» просто губляться на їх фоні. Пізніше патент перекупив засновник компанії Custom Coach Corporation, яка існує до цього дня і до цього дня займається модернізацією і кастомізацією автобусів. Ідею підхопили любителі наукової фантастики, яких давно надихала можливість подорожей у власному будинку. Так з’явився будинок Роя Ханта, в якому був навіть душ, нехай і з ручною помпою. Шикарний будинок сконструював Рей Франк на базі Dodge, і це перший автобудинок, який і зараз би зарахували до категорії А. Він випередив свій час.

4. Dodge і файберглас – ноу-хау Франков

Пізніше Рей Франк з сином Робертом відкрили свою фірму – Frank Motor Homes, і сконструювали ще сім різних моделей до 1960 року. Згодом вони приєдналися до Chrysler Motors і випускали автобудинки під маркою Dodge. Але і на цьому досягнення сімейства Франків не закінчилися. Саме вони в 1963 розробили перші кузови з файбергласу. Це допомогло суттєво полегшити конструкцію без шкоди для міцності. Нововведення миттєво привернуло інвесторів, і права викупила компанія Travco Corporation, яка виробляла кузова Dodge Travco. Таким чином Dodge і Travco зберігали першість у своїй сфері до 70-х.

5. Масова мода перетворила будинки на колесах з дивини в буденність

З тих пір свої моделі будинків на колесах запропонували практично всі великі автовиробники. Новим лідером ринку стали будинки The Ungers Crown Commander, компанії братів Унгер. Модель перегнала Dodge Travco майже за всіма показниками. Наступним суперником стала компанія Winnebago, яка приваблювала доступною ціною при високій якості. Їх фургончики в 70-х буквально заповнили ринок. Багато розробників конструювали свої проекти на базі автомобілів Ford. Кращими автобудинками преміум-класу стали будинки Newell Coach Corporation з двигуном позаду. Далі почалися експерименти з дизайном і комплектацією. Причому деякі з автобудинків тих років до сих пір на ходу. Наприклад, близько 8 тисяч моделей GMC Motorhome з вироблених в 70-х 13 тисяч. Так з часом з’явилися будинки підвищеної прохідності, будинки-конструктори, плаваючі будинки, будинки для байкерів і багато інших незвичайних рішень.


7 людей
переглядають цей автомобіль