close menu

Дерибасівська вулиця – одна з центральних одеських вулиць і одна з головних міських визначних пам’яток. Розташовується вона між Преображенською та Польською, паралельно до Грецької та Ланжеронівської.

  • Вулиця названа на честь Хосе де Рібаса, першого градоначальника Одеси. Тут знаходився його будинок, а пізніше тут жив його брат Фелікс.
  • Але так було не завжди. Спочатку вона називалася Садовою, а з 1804 року – Гімназскою або Гімназійнію, в честь Комерційної гімназії, відкритої в тому ж році.
  • Довгий час вулицю поділяла Військова балка, а Грецьку площу і Ланжеронівську вулицю відділяв міст.
  • У 1920 році після приходу більшовиків вулицю перейменували в Лассаля, а в 1938 році – в Чкалова, в честь загиблого льотчика-випробувача.
  • Історичне ім’я повернулося до Дерибасівської в 1941 році, коли Одесу зайняли румунські окупанти.

Дерибасівська – справжній символ Одеси, увічнений у фільмі Гайдая. З неї починаються оглядові екскурсії і знайомство з містом. До сих пір збереглися безліч будівель 19 століття. Свого часу тут часто бували відомі історичні, культурні та наукові діячі.

Дерибасівська зараз

Дорога викладена бруківкою. Це перша в місті вулиця, для мощення якої використовувався граніт, привезений з Неаполя. Це каміння з лави Везувію, яке спеціально замовляв Хосе де Рібас. Міцний матеріал зберігся до сих пір.

Саме Дерибасівська вважається головною і центральною вулицею. Хоча вона невелика і не виходить до моря, городяни полюбили її за особливу атмосферу. Велика частина вулиці закрита для автомобілів. Це пішохідна прогулянкова зона. Тут розташувалися численні магазини, кафе, кав’ярні та ресторанчики. А примикає до Дерибасівської перший одеський Міський сад.

Легендарна вулиця згадується в багатьох художніх творах і піснях, особливо – в типово одеських. Фігурує вона і в фільмах. Наприклад, в «Приморському бульварі» 1988 року.

Всюди зустрічаються вуличні музиканти, проводяться різноманітні заходи. З вулиці відкривається приголомшливий вид на Оперний театр. Нарешті, по ній просто приємно гуляти.

Що подивитися?

Під час прогулянки по Дерибасівській вулиці, потрібно уважно дивитися по сторонах. Наприклад, в канцелярії генерал-губернатора цілих два роки пропрацював А.С. Пушкін. В іншому будинку цілий рік жив Н.А. Гефт, легендарний розвідник. Обов’язково пошукайте меморіальну дошку В.В. Кандинскому, подивіться на Будинок Ісаковича, помилуйтеся архітектурою будинків, спроектованих архітектором Г. Торічеллі. На самому початку вулиці, на перехресті з Польською, встановлено пам’ятник де Рібасу.

Міський сад – окрема пам’ятка. Парк закладений ще в 1803 році, практично одночасно із заснуванням міста. Земельну ділянку викупив Фелікс де Рібас і віддав її на міські потреби.

У 2000-х пройшла істотна реставрація. За цей час в саду з’явився співаючий фонтан і повністю оновилася крита сцена, на якій часто виступає симфонічний оркестр. Серед інших пам’ятників в Міського саду – левове сімейство, пам’ятник Леоніду Утьосову, пам’ятник спортсмену і пілоту Сергію Уточкіну, монумент «Дванадцять стільців».

А щоб насолоджуватися відпусткою і відпочинком, не переживаючи про дорогу і плануванні маршрутів, беріть автомобіль в оренду в Одесі! Компанія «Укр-Прокат» пропонує моделі різного класу і місткості, на будь-який смак!


7 людей
переглядають цей автомобіль