close menu

Зараз автопрокат – популярна послуга, яка вже нікого не дивує. Наприклад, в Україні ви можете орендувати автомобіль у нас в «Укр-Прокат». Але так було не завжди.

Джо Сандерс – перший автопрокат в історії

Все почалося в 1916 році, коли підприємець Джо Сандерс відкрив свій перший прокат в американському штаті Небраска. Спочатку він здавав власний Форд сусідам і знайомим, а потім – всім бажаючим. Вартість становила 10 центів за милю – близько 1,6 км.

Існує романтична легенда, що першим клієнтом Сандерса став місцевий торговець. Він запізнювався на побачення з дівчиною і йому терміново потрібен був автомобіль. Але власної машини у нього не було – так і народилася світла ідея, яка в майбутньому перевернула автомобільний ринок.

Прокатний бізнес Джо Сандерса процвітав і розвивався. За неповних десять років йому вдалося відкрити невеликі філії більш ніж в двох десятках штатів. Але успіх тривав недовго, і грянула Велика Депресія. Знизився попит не тільки на автопрокат, а буквально на все. Бізнес Сандерса, як і багато інших, збанкрутував.

Jacobs і Hertz

Американська компанія Hertz заснована ще в 1918 році і існує до цих пір. Це один з лідерів міжнародного ринку автопрокату. Філії корпорації є по всьому світу – понад 5100 орендних станцій в більш ніж в 140 країнах. Автопарк Hertz налічує понад 700 тисяч машин і вважається найбільшим в світі.

Але почалося це з юного і амбітного підприємця Уолтера Джекобса, який всього в 22 роки відкрив свій автопрокат в Чикаго. У 1918 році у нього було 12 Фордів, які він сам здавав, обслуговував і ремонтував. За п’ять років річний дохід перевищив мільйон доларів, і під час Великої Депресії Джекобс продав своє підприємство власнику транспортної компанії Yellow Cab – Джону Хертцу. Після цього компанія отримала нову назву – Hertz Driv-Ur-Self System і в найближчі роки стала найбільшим автопрокатом в світі.

Перша філія Hertz за межами Америки відкрилася в 1932 році в Канаді. У 1950-х мережа завоювала Францію, а за нею – всю Європу. До 1980 року автопрокат Hertz відкрився в Австралії, і мережа підкорила всі континенти. Інженери Hertz впровадили багато інновацій, які зараз використовують інші прокатники. Наприклад, автоматичну систему розробки маршрутів або систему негайного повернення автомобілів.

Автопрокат та Сухий Закон

Під час Сухого Закону через активне зростання злочинності репутація автопрокату неабияк постраждала. Орендованими машинами активно користувалися члени кримінальних банд. Але часи минули, і в 30-х роках основний попит надходив від бізнесменів. У відповідь на це прокатники стали активно розміщувати станції на залізничних вокзалах, а пізніше – в аеропортах.

Бум автопрокату

Справжній розквіт автопрокату припав на 1940-1950 роки. Після закінчення Другої світової війни різко підскочив попит на зручні та практичні транспортні послуги. Тим більше, стався прорив в авіації, і перельоти стали ще доступнішими.

Компанію Avis в 1946 році відкрив колишній військовий пілот Уоррен Авіс. Він орієнтувався тільки на аеропорти, і починав з маленької точки всього на 3 автомобілі. Але стратегія принесла успіх, і в 1953 році філії Avis вже були в Канаді, Мексиці та європейських країнах.

У цей час з’явилися багато інших відомих компаній, які до сих пір залишаються лідерами ринку: National Car Rental, Dollar Trhifty, Budget, Europcar та інші.


5 людей
переглядають цей автомобіль