close menu

Запорізька Січ – унікальний історико-культурний комплекс, який повністю відтворює атмосферу, побут і спосіб життя козацької столиці. Ідея відтворити дух славних 16-17 століть виникла в 1965 році, але урочиста закладка комплексу почалася тільки восени 2004-го. Незвичайне містечко вдалося органічно вписати в природний ландшафт острова Хортиця.

Комплекс «Запорізька Січ» – це не чітка реставрація конкретної, а скоріше збірний образ усіх козацьких Січей того періоду. Творці об’єднали найяскравіші, колоритні і цікаві елементи культури та архітектури запорізьких козаків.

Справжня ж Запорізька Січ змінювала своє розташування, в залежності від епохи та історичних реалій. Іноді навіть творці наступної Січі не знали, де точно знаходилася попередня. Вчені вважають, що таких місць було близько 8-10. Знаходилися вони в нижньому плині Дніпра, за порогами. В основному – поблизу переправ, щоб можна було контролювати набіги загарбників. А проіснували історичні Січі близько двох з половиною століть. Кожна – по 5-40 років.

Пристрій Запорізької Січі

За давньою традицією Запорізька Січ розділена на дві частини: внутрішній центральний Кош і передмістя з ремісничими і торговельними точками. Відтворено і всі оборонні та фортифікаційні споруди, оглядові вежі, південний центральний вхід, дзвіницю. Тільки масштаб трохи менше.

У внутрішньому Коші розташувалися основні інфраструктурні об’єкти: пороховий льох, курені, січова школа. У центрі знаходиться Майдан з діючою церквою – храмом Покрова Богородиці. Це найвища і найпомітніша споруда на острові.

З іншого боку розташувалася канцелярія, скарбниці, будинок кошового отамана і виставкові зали. Наприклад, експозиція, присвячена промислам запорожців.

У передмісті знаходиться готель, корчма, гончарня і кузня. Можна навіть спробувати сили і створити пам’ятний сувенір своїми руками.

Що можна побачити на Хортиці?

Крім самої Запорізької Січі на Хортиці є й інші цікаві пам’ятки:

  • Руїни древніх споруд епохи неоліту, знайдені археологами, вказують на те, що це місце було священним за багато тисячоліть не тільки до Запорізької Січі, а й до Різдва Христового.
  • Скіфський стан з курганами – цікавий музей під відкритим небом з мальовничим панорамним майданчиком і кіммерійськими скульптурами.
  • Музей історії запорізького козацтва вражає цікавими експозиціями і діорамами, присвяченими битві Святослава, Військовий раді на Січі і нічному штурму Запоріжжя в 1943 році.
  • Полуротонда – класична білосніжна альтанка на прямовисній скелі, яку так люблять любителі фотографуватися.
  • Поляна кохання – дивовижно романтичне місце, створене самою природою. А неподалік знаходяться сходи закоханих і витончений арочний міст.
  • Театр козацького бою знову нагадує про славні часи. Тут і рукопашні сутички, і шабельні бої, і стрільба з лука, і швидка їзда верхи.

Щоб дістатися до Запорізької Січі з Харкова, можна скористатися автобусами або замовити централізовану екскурсію. Відстань складає близько 300 км. Але зручніше і швидше за все їхати на автомобілі. Якщо немає своєї машини – не біда. Ви можете орендувати авто в Харкові у нас. Компанія «Укр-Прокат» має в своєму розпорядженні великий та різноманітний автопарк на будь-який смак.


3 людей
переглядають цей автомобіль