close menu

Безпілотні автомобілі все частіше світяться в новинах, але на практиці мало кому відомо, що в дійсності відбувається в цій сфері. Як вони працюють, в чому переваги і недоліки, чому вони досі не їздять по нашим вулицям?

Безпілотний автомобіль оснащений системою автоматичного управління. Це означає, що він повинен самостійно знати маршрут, орієнтуватися на місцевості та оцінювати навколишню обстановку. А головне – дотримуватися правил безпеки і дорожнього руху, а також не створювати загрози для інших водіїв та пасажирів.

Для зручності міжнародна організація SAE визначила шість рівнів для класифікації безпілотних автомобілів.

  • Нульовий – це звичайна машина, в якій всі дії і рух контролює водій.
  • Перший – це сучасні моделі з круїз-контролем, які можуть самостійно прискорюватися або гальмувати в разі потреби.
  • Другий – автомобіль сам контролює швидкість, гальмування та інші процеси, але вимагає постійного нагляду водія. У такій машині пілот повинен бути готовий прийняти управління в будь-який момент. Наприклад, це авто Tesla.
  • Третій – машина керує рухом самостійно, але якщо програмне забезпечення не в змозі вирішити ситуацію, воно звертається з сигналом до водія. І тоді пілот бере керування на себе.
  • Четвертий – відрізняється від третього тим, що програмне забезпечення справляється з оцінкою більш складних дорожніх ситуацій. Якщо ж виникають суперечливі моменти, машина плавно паркується і сигналізує водієві.
  • П’ятий – це повна автоматизація, коли в машині не потрібен не тільки пілот, а й навіть кермо для нього.

Устаткування для безпілотних авто

Щоб автомобіль справлявся на дорозі без участі людини, йому потрібне спеціалізоване обладнання та програмне забезпечення:

  • Штучний інтелект обробляє всі дані з камер і датчиків, приймає рішення по ситуації та керує автомобілем.
  • Камери потрібні для розпізнавання будь-яких дорожніх об’єктів: інших машин, дорожніх знаків, розмітки.
  • Радар визначає наявність перешкод, їх розташування і відстань до них.
  • Лідар – це сучасні модифікації радарів, які забезпечують повний 360-градусний огляд, щоб виявити всі об’єкти навколо автомобіля. По суті, це лазерна установка, яка постійно видає сигнали і заміряє відстані до точок.

Основні проблеми безпілотних автомобілів

Дві найсерйозніших перешкоди на шляху розробників безпілотників – складність і дорожнеча технологій. Один тільки лідар складний у виготовленні та коштує набагато більше камер з радарами, але при цьому поки зовсім незамінний.

Штучний інтелект безпілотника повинен мати у своєму розпорядженні величезні потужності та розпоряджатися гігантськими масивами інформації. Від нього вимагається не тільки фіксувати перешкоди, але і прогнозувати поведінку оточуючих об’єктів: інших машин, пішоходів, тварин.

Не можна забувати і про погодні умови: сильні опади або зниження видимості. Все це теж впливає на можливості автомобіля. А заодно потрібна особлива картографія, адже машині недостатньо звичайного GPS – тут знадобиться точність до сантиметра.

Проте, незважаючи на перешкоди, над безпілотними машинами постійно працюють багато ключових гравців авторинку: General Motors, Tesla, Waymo, Uber, Lyft, Baidu.

Компанія «Укр-Прокат» поки не обіцяє безпілотники. Але якщо вам просто потрібно орендувати автомобіль в Києві для поїздки або подорожі – звертайтеся до нас! У нашому автопарку обов’язково знайдеться модель під ваші запити!


3 людей
переглядають цей автомобіль