Безпілотні автомобілі все частіше світяться в новинах, але на практиці мало кому відомо, що в дійсності відбувається в цій сфері. Як вони працюють, в чому переваги і недоліки, чому вони досі не їздять по нашим вулицям?
Безпілотний автомобіль оснащений системою автоматичного управління. Це означає, що він повинен самостійно знати маршрут, орієнтуватися на місцевості та оцінювати навколишню обстановку. А головне – дотримуватися правил безпеки і дорожнього руху, а також не створювати загрози для інших водіїв та пасажирів.
Для зручності міжнародна організація SAE визначила шість рівнів для класифікації безпілотних автомобілів.
- Нульовий – це звичайна машина, в якій всі дії і рух контролює водій.
- Перший – це сучасні моделі з круїз-контролем, які можуть самостійно прискорюватися або гальмувати в разі потреби.
- Другий – автомобіль сам контролює швидкість, гальмування та інші процеси, але вимагає постійного нагляду водія. У такій машині пілот повинен бути готовий прийняти управління в будь-який момент. Наприклад, це авто Tesla.
- Третій – машина керує рухом самостійно, але якщо програмне забезпечення не в змозі вирішити ситуацію, воно звертається з сигналом до водія. І тоді пілот бере керування на себе.
- Четвертий – відрізняється від третього тим, що програмне забезпечення справляється з оцінкою більш складних дорожніх ситуацій. Якщо ж виникають суперечливі моменти, машина плавно паркується і сигналізує водієві.
- П’ятий – це повна автоматизація, коли в машині не потрібен не тільки пілот, а й навіть кермо для нього.
Устаткування для безпілотних авто
Щоб автомобіль справлявся на дорозі без участі людини, йому потрібне спеціалізоване обладнання та програмне забезпечення:
- Штучний інтелект обробляє всі дані з камер і датчиків, приймає рішення по ситуації та керує автомобілем.
- Камери потрібні для розпізнавання будь-яких дорожніх об’єктів: інших машин, дорожніх знаків, розмітки.
- Радар визначає наявність перешкод, їх розташування і відстань до них.
- Лідар – це сучасні модифікації радарів, які забезпечують повний 360-градусний огляд, щоб виявити всі об’єкти навколо автомобіля. По суті, це лазерна установка, яка постійно видає сигнали і заміряє відстані до точок.
Основні проблеми безпілотних автомобілів
Дві найсерйозніших перешкоди на шляху розробників безпілотників – складність і дорожнеча технологій. Один тільки лідар складний у виготовленні та коштує набагато більше камер з радарами, але при цьому поки зовсім незамінний.
Штучний інтелект безпілотника повинен мати у своєму розпорядженні величезні потужності та розпоряджатися гігантськими масивами інформації. Від нього вимагається не тільки фіксувати перешкоди, але і прогнозувати поведінку оточуючих об’єктів: інших машин, пішоходів, тварин.
Не можна забувати і про погодні умови: сильні опади або зниження видимості. Все це теж впливає на можливості автомобіля. А заодно потрібна особлива картографія, адже машині недостатньо звичайного GPS – тут знадобиться точність до сантиметра.
Проте, незважаючи на перешкоди, над безпілотними машинами постійно працюють багато ключових гравців авторинку: General Motors, Tesla, Waymo, Uber, Lyft, Baidu.
Компанія «Укр-Прокат» поки не обіцяє безпілотники. Але якщо вам просто потрібно орендувати автомобіль в Києві для поїздки або подорожі – звертайтеся до нас! У нашому автопарку обов’язково знайдеться модель під ваші запити!