close menu

Електромобілі виглядають дуже заманливо, але поки все ще залишаються дивиною для українського ринку. Найбільше запитань виникає навколо принципу їх зарядки. Тому ми в «Укр-Прокат» розібралися з особливостями і різновидами зарядних пристроїв для електромобілів спеціально для вас.

Насамперед ще при покупці потрібно розібратися з роз’ємами зарядних пристроїв. Інакше доведеться докуповувати перехідник. Звичайно, вони існують, але це додаткові витрати і складності. Важливо розуміти, що не обов’язково тип найближчої електрозаправки буде збігатися з типом вашого роз’єму.

Американські стандарти

За американськими стандартами всі зарядні системи діляться на три рівні, які так і називаються Level 1, 2 і 3.

  • Пристрої 1 рівня нагадують звичайні побутові зарядки. Їх змінний струм до 16 А, а напруга – 120 В, через що вони дуже повільні. Процес займе не менше 12 годин.
  • Зарядки 2 рівня вдвічі потужніші – зі струмом в 30 А і напругою в 240 В. Вони дорожчі, але набагато швидше працюють. В середньому, процес зарядки займає 4-6 годин. Зараз це найпоширеніший варіант.
  • Зарядки 3 рівня найпотужніші, до 135 кВт при 480 В. Але така потужність підходить не всім моделям автомобілів. Поки це дуже рідкісна модифікація, і підходить вона переважно для автомобілів Tesla. Таким чином їх можна зарядити на 80% всього за півгодини.

Європейські стандарти

Заправні станції в Європі класифікують трохи інакше, хоча принцип залишається тим же.

  • Mode 1 – станції з мінімальною потужністю для побутової електромережі. Вони заряджають машину близько 12 години, і це відповідає американському 1 рівню. Зараз такі зарядки вже застаріли.
  • Mode 2 – універсальна зарядка, яку можна використовувати і вдома, і на заправках. Вона підходить для більшості електромобілів, безпечна, практична і укомплектована традиційним роз’ємом. Процес займає близько 8 годин.
  • Mode 3 – більш потужна модифікація для швидкої зарядки автомобіля. Процес займає до 3 годин. У комплекті йдуть роз’єми для однофазних і трифазних ланцюгів.
  • Mode 4 – швидкісні зарядки, єдині з усіх на постійному, а не змінному струмі. Це дуже швидко, потужно і ефективно, але вони найдорожчі. А в Україні взагалі майже не зустрічаються.

Роз’єми для зарядок

Незважаючи на зростаючу популярність електрокарів, їх роз’єми все ще не стандартизовані. Різні виробники використовують кілька типів, тому що у розробників своє бачення ефективності і перспектив. Умовно можна виділити європейські, американські та китайські роз’єми. Але роботи над створенням єдиного стандарту поступово ведуться.

  • Type 1 – це пятіштирьковий роз’єм типу J1772. Він використовується для зарядки від звичайної мережі в 220 В. Потужність – до 7,2 кВт. Роз’єм Type 1 використовують в Америці і Японії, але і в Європі він зустрічається все частіше. Наприклад, їм комплектуються електрокари Audi, Mercedes, BMW і Nissan.
  • Type 2 – це європейський роз’єм типу Mennekes, і в Європі він зустрічається найчастіше. Для однофазної мережі показники відповідають Type 1, а для трифазної допустима потужність – 43,5 кВт. Є модифіковані версії для Tesla потужністю в 120 кВт. З таким роз’ємом випускають електромобілі Hyundai, Renault, Opel і Kia.

Серед більш рідкісних і специфічних стандартів – CHAdeMО і його головний конкурент CCS Combo, а ще китайський роз’єм GB/T.


3 людей
переглядають цей автомобіль