На жаль, конфліктні ситуації – природний процес, і нікому не вдасться уникати їх вічно. Але все-таки в будь-яких обставинах можна постаратися мінімізувати наслідки, і ми в «Укр-Прокат» у Львові склали невелике керівництво до дії на дорозі.
Чому виникають конфлікти?
Щоб вирішити проблему, завжди потрібно спочатку зрозуміти причини її виникнення. Ось лише кілька найпоширеніших приводів для дорожніх конфліктів:
- Парковка. Складно ось так відразу перебрати всі можливі проблеми, які виникають на парковці. Тут і блокування виїзду, і випадкові подряпини, і парковка в недозволених місцях, і обміни цілими посланнями в записках.
- Поворот без попередження. Не просто неприємна, але ще і дуже небезпечна ситуація. Однак вона часто трапляється – через злий намір або через неуважність.
- Виїзд на зустрічну. Особливо в пробках, коли нікому не хочеться витрачати стільки часу на очікування. Сюди ж можна віднести виїзд на трамвайні колії та інші альтернативні хитрощі. Зазвичай слідом за одним не в міру спритним водієм направляється наступний, і наступний, і в підсумку ситуація стає ще гіршою, ніж була.
- Різка перебудова в інший ряд. Деяким здається, що вже він то точно встигне за ці кілька секунд акуратно перебудуватися без попередження, ще й не зменшуючи швидкості.
- Розворот на вузькій дорозі. І спроби роз’їхатися на ній же. Мабуть, це та ситуація, в якій найчастіше дійсно ніхто не винен, і потрібно просто знайти компроміс.
Правила поведінки в конфліктній ситуації
З причинами ми розібралися, але що ж робити далі? Кожна ситуація індивідуальна, але ми склали кілька загальних рекомендацій.
- Не повчайте. Якщо ви бачите, як хтось цілеспрямовано порушує правила, впевнений у власній правоті – немає сенсу повчати його і скандалити. Ця людина напевно вважає, що вона діє правильно. Ви тільки витратите ще більше нервів.
- Не підтримуйте розвиток конфлікту. Якщо ви бачите, що вас провокують, навмисно тіснять, йдуть на обгін або роблять щось подібне – краще пропустіть цю людину і вийдете таким чином із ситуації.
- Зберігайте спокій. У будь-якій ситуації і незалежно від поведінки іншого водія. Тут навіть не має значення, хто винен в конфлікті, що склався. У будь-якому випадку криками і скандалами справі не допоможеш.
- Знижуйте напруження. Якщо ви бачите, що ваш опонент просто занадто емоційний або схвильований, спробуйте зняти напругу. Може допомогти почуття гумору, абстрактний діалог, ефект несподіванки – не має значення.
- Вибачтеся. Якщо ви розумієте, що в ситуації так чи інакше винні ви, спокійно вибачитеся. Не потрібно прибіднятися або розвивати драму. Досить впевнено і чітко донести думку, що ви зрозуміли свою провину.
- Залишайтеся в машині. Якщо інший водій поводиться занадто напористо й агресивно, закрийтеся в машині, заблокуйте двері, підійміть скло і просто викликайте патруль. І попутно обов’язково запишіть номерний знак порушника.
- Ігноруйте. Немає сенсу витрачати сили і нерви на чиїсь погрози та образи. Просто ігноруйте їх і залиште розбиратися в ситуації поліцію.
- Не провокуйте. Ніколи не провокуйте загострення конфлікту самі. Ні словами, ні діями. Ні тим більше не нападайте.
- Ведіть себе впевнено. Чужа впевненість завжди стримує агресорів і заспокоює занадто схвильованих людей.
- Зберігайте настрій. Якщо вам потрібно дочекатися приїзду поліції, постарайтеся зберігати настрій. Немає сенсу накручувати себе. Увімкніть приємну музику і спробуйте розслабитися.